ADVERTISEMENTREMOVE AD

ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍: ଅପହରଣ ର ଏହି ଭିଡ଼ିଓ ବେଙ୍ଗାଳୁରୁରେ ନୁହେ ଇଜିପ୍ଟରେ ହେଇଥିଲା ରେକର୍ଡ

ଏହି ଭିଡ଼ିଓରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ଇଜିପ୍ଟରେ ଅପହରଣ କରି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏଇଟା ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ନୁହେ ।

Published
WebQoof
2 min read
story-hero-img
i
Aa
Aa
Small
Aa
Medium
Aa
Large

ଦୁଇ ଜଣ ନାବାଳକଙ୍କୁ ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ଦେଇ ଅପହରଣ କରିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଲିଫ୍ଟ ଭିତରକୁ ପଶିଥିବାର ଏକ ସିସିଟିଭି ଫୁଟେଜ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି।

ଦାବି: ଦାବି କରା ହଉଚି କି ଏହି ଭିଡ଼ିଓଟା ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଏକ ଘଟଣା, ଯେଉଁଠାରେ ଦୁଇ ଜଣ ଝିଅଙ୍କୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରି କ୍ଲୋରୋଫର୍ମ ନାମକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇ ଅପହରଣ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ଭିଡ଼ିଓରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ଇଜିପ୍ଟରେ ଅପହରଣ କରି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏଇଟା ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ନୁହେ ।

ଏହି ପୋଷ୍ଟର ଏକ ସଂରକ୍ଷିତ ସଂସ୍କରଣ ଏଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ।

(ଉତ୍ସ: ଏକ୍ସ/ସ୍କ୍ରିନ୍ ସଟ୍)

(ଏହି ଦାବି କୁ ଅଂଶୀଦାର କରୁଥିବା ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକର ଅଭିଲେଖାଗାର ଏଠାରେ, ଏଠାରେ ଏବଂ ଏଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।

ଏହା ସତ କି?: ନା, ଭିଡିଓଟି ଇଜିପ୍ଟର

  • ଏଥିରେ ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବାପା ଓ ଦୁଇ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ମା'ଙ୍କ ହେପାଜତରୁ ଅପହରଣ କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ADVERTISEMENTREMOVE AD

ଆମେ କେମିତି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ?: ଆମେ ଏକ ଭିଡିଓ ଯାଞ୍ଚ ଟୁଲ୍ ଇନ୍ଭିଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଭିଡିଓକୁ କିଫ୍ରେମ୍ ରେ ବିଭକ୍ତ କରିଥିଲୁ ଏବଂ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କେତେକରେ ରିଭର୍ସ ଇମେଜ୍ ସନ୍ଧାନ କରିଥିଲୁ।

  • ଏହା ଆମକୁ ୨୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୩ରେ ବିବିସିର ଏକ ରିପୋର୍ଟକୁ ନେଇଥିଲା, ଯାହାର ଅନୁବାଦିତ ସଂସ୍କରଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଭିଡିଓରେ "ଇଜିପ୍ଟର ଏକ ଲିଫ୍ଟ ଭିତରେ ଦୁଇ ଜଣ ଝିଅଙ୍କୁ ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ଅପହରଣ କରାଯାଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି।

ଏହି ଭିଡ଼ିଓରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ଇଜିପ୍ଟରେ ଅପହରଣ କରି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏଇଟା ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ନୁହେ ।

ରିପୋର୍ଟର ଅନୁବାଦିତ ସଂସ୍କରଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଘଟଣାଟି ଇଜିପ୍ଟରେ ଘଟିଛି ।

(ସୂତ୍ର: ବିବିସି/ସ୍କ୍ରିନ୍ ସଟ୍)

  • ଇଜିପ୍ଟର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲା ଯେ ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କ ପିତା ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ସହାୟତାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିଛନ୍ତି।

  • ସ୍କାଏ ନ୍ୟୁଜ୍ ଆରବିଆ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଘଟଣା ଡିସେମ୍ବର ୧୩ ତାରିଖରେ ନାସର ସହରରେ ଘଟିଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ନାବାଳିକାଙ୍କ ମା' ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ।

  • ଏଥିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦମ୍ପତି ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଝିଅମାନେ ୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସହ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ୍ ଙ୍କ ସହ ରହୁଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ମା' ସେମାନଙ୍କର ଆଇନଗତ ହେପାଜତ ପାଇଥିଲେ।

  • ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଅପରାଧ କରିବା ପରେ ବାପା ତାଙ୍କର ଜଣେ ଝିଅକୁ ନେଇ ଦେଶ ଛାଡ଼ି ପଳାଇଥିଲେ।

କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ବିବୃତି: ଇଜିପ୍ଟର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଭେରିଫାଏଡ୍ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଭାଇରାଲ ଭିଡିଓ କୁ ନେଇ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଏବଂ ବୟାନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।

ଏହି ଭିଡ଼ିଓରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ଇଜିପ୍ଟରେ ଅପହରଣ କରି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏଇଟା ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ନୁହେ ।

ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ବିବୃତି ପ୍ରକାଶ କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଭାଇରାଲ ଭିଡିଓର ଏକ  ସ୍କ୍ରିନ୍ ସଟ୍ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

(ଉତ୍ସ: ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ/ସ୍କ୍ରିନ୍ ସଟ୍)

  • ବୟାନ ଅନୁଯାୟୀ, ନାବାଳିକାଙ୍କ ବାପାଙ୍କର ଦୁଇ ଜଣ ସହଯୋଗୀ ଥିଲେ - ଗୋଟିଏ ତାଙ୍କୁ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି କାର୍ ଚଳାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ - ଯିଏ ଅପରାଧ କରିବା ବଦଳରେ ବାପାଙ୍କ ସହିତ ଆର୍ଥିକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ।

  • ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପରେ ସହଯୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ପ୍ରସିକ୍ୟୁଟର ଜେନେରାଲ ଏହି ମାମଲାକୁ ନିଜ ହାତକୁ ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ପୋଷ୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ସିଦ୍ଧାନ୍ତ: ଭିଡିଓରେ ଇଜିପ୍ଟର ନାସର ସିଟିରେ ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବାପା ଅପହରଣ କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

(ଆପଣ ଅନଲାଇନରେ ପାଇଥିବା ଏକ ପୋଷ୍ଟ କିମ୍ବା ସୂଚନାଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? 9540511818 ଆମକୁ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପରେ ବିବରଣୀ ପଠାନ୍ତୁ, କିମ୍ବା webqoof@thequint.com ଆମକୁ  ଇ-ମେଲ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହାକୁ ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ କରିବୁ । ଆପଣ ଏଠାରେ ଆମର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ପଢ଼ିପାରିବେ।)

(At The Quint, we are answerable only to our audience. Play an active role in shaping our journalism by becoming a member. Because the truth is worth it.)

Speaking truth to power requires allies like you.
Become a Member
Read More
×
×