ADVERTISEMENTREMOVE AD

ଆରବିଆଇ ପୁରୁଣା ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ବନ୍ଦ କରୁଛି କି? ନା, ଏହି ଦାବି ଟି ଭୂଲ

ଆରବିଆଇ ମୁଖପାତ୍ର ଯୋଗେଶ ଦୟାଲ ପୁରୁଣା ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନେଇ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଦାବିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି।

Published
WebQoof
3 min read
story-hero-img
i
Aa
Aa
Small
Aa
Medium
Aa
Large
Hindi Female

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆର୍ ବିଆଇ) ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ପୁରୁଣା ନୋଟ୍ କୁ ଅବୈଧ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ଏକ ଦାବି ସୋସିଆଲ ମେଡିଆ ରେ ଭାଇରଲ ହୋଇଛି।

ଏଥିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆରବିଆଇ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ପୁରୁଣା ନୋଟ୍ ବଦଳାଇବାକୁ ସମୟ ସୀମା ଦେଇଛି।

ଆରବିଆଇ ମୁଖପାତ୍ର ଯୋଗେଶ ଦୟାଲ ପୁରୁଣା ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନେଇ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଦାବିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି।

ଏଠାରେ ଏକ ଆର୍କାଇଭ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।

(ସୂତ୍ର: ଫେସବୁକ/ସ୍କ୍ରିନ୍ ସଟ୍)

(ସମାନ ଦାବିର ଲିନକ୍ସ ଏଠାରେ ଏବଂ ଏଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ)

ସତ କ'ଣ?: ଏହି ଦାବି ମିଥ୍ୟା। ପୁରୁଣା ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନେଇ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଭଳି କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିନାହିଁ।

  • ଆମେ ଆରବିଆଇର ମୁଖପାତ୍ର ଯୋଗେଶ ଦୟାଲଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲୁ, ଯିଏ କି ଭାଇରାଲ ଦାବିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲେ।

ADVERTISEMENTREMOVE AD

ଆମେ କିପରି ସତ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ?: ଆମେ ଆରବିଆଇର ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲୁ ଏବଂ ପୁରୁଣା ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସର୍କୁଲାର ପାଇନଥିଲୁ । ଏ ନେଇ କୌଣସି ଖବର ମଧ୍ୟ ମିଳିନଥିଲା।

  • ନିକଟରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ନୋଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନେଇ ଯେଉଁ ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ତାହା ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୁହେଁ ବରଂ ପ୍ରାୟ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା।

  • ୧୯ ମେ ତାରିଖରେ ଏହା ସେୟାର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ କୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ପ୍ରଚଳନରୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯିବ।

  • ଏଥିରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ଜନସାଧାରଣ ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଜମା ଏବଂ/କିମ୍ବା ବିନିମୟ କରିବେ।

ଆରବିଆଇ ମୁଖପାତ୍ର ଯୋଗେଶ ଦୟାଲ ପୁରୁଣା ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନେଇ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଦାବିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି।

୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ବିଷୟରେ ।

(ସୂତ୍ର: ଆରବିଆଇ/ସ୍କ୍ରିନ୍ ସଟ୍)

ନୂଆ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ବିଷୟରେ: ଆରବିଆଇ ୨୦୧୮ରେ ନୂଆ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଜାରି କରିଥିଲା ।

  • ନୂଆ ନୋଟ୍ ଗୁଡ଼ିକର ରଙ୍ଗ ଲାଭେଣ୍ଡର ଥିଲା ଏବଂ ଏଥିରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଢାଞ୍ଚା ଓ ଡିଜାଇନ୍ ରହିଥିଲା।

  • ପୁରୁଣା ନୋଟ୍ ସମେତ ସମସ୍ତ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ବୈଧ ଏବଂ ଆଇନଗତ ଟେଣ୍ଡର ହେବ ବୋଲି ସର୍କୁଲାରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ଆରବିଆଇ ମୁଖପାତ୍ର ଯୋଗେଶ ଦୟାଲ ପୁରୁଣା ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନେଇ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଦାବିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ର ନୂତନ ଶୁଭାରମ୍ଭ ।

(ସୂତ୍ର: ଆରବିଆଇ/ସ୍କ୍ରିନ୍ ସଟ୍)

  • ଆରବିଆଇ ୱେବସାଇଟରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ସେକ୍ସନରେ ମଧ୍ୟ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ପୁରୁଣା ସିରିଜର ଫଟୋ ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଏହାକୁ ବୈଧ ଏବଂ ଆଇନଗତ ଟେଣ୍ଡର ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

  • ଆରବିଆଇ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ୨୦୧୬ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପରେ ୫୦୦ ଏବଂ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟର ପୁରୁଣା ସିରିଜ କେବଳ ଅବୈଧ ଅଟେ ।

ଆରବିଆଇ ମୁଖପାତ୍ର ଯୋଗେଶ ଦୟାଲ ପୁରୁଣା ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ନେଇ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଦାବିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି।

ପୁରୁଣା ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଏବେ ବି ବୈଧ ଏବଂ ଆଇନଗତ ଟେଣ୍ଡର।

(ସୂତ୍ର: ଆରବିଆଇ/ସ୍କ୍ରିନ୍ ସଟ୍)

ଆରବିଆଇ ଏହି ଦାବିକୁ ଖାରଜ କରିଛି: ୨୦୨୧ରେ ଆରବିଆଇ ନିଜ ଅଫିସିଆଲ ଏକ୍ସ (ପୂର୍ବ ଟ୍ୱିଟର) ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏହି ଭାଇରାଲ ଦାବିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲା।

  • ପୁରୁଣା ୧୦୦, ୧୦ ଓ ୫ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଉଠାଣ ନେଇ ଯେଉଁ ଦାବି ହେଉଛି ତାହା ମିଥ୍ୟା ବୋଲି ସେମାନେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ଆରବିଆଇ ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ ବୟାନ: ଆମେ ଆରବିଆଇର ମୁଖପାତ୍ର ଯୋଗେଶ ଦୟାଲଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲୁ, ଯିଏ ଏହି ଭାଇରାଲ ଦାବିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲେ।

  • ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଭଳି କୌଣସି ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

0

ସିଦ୍ଧାନ୍ତ: ଆରବିଆଇ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ପୁରୁଣା ସିରିଜ୍ ନୋଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଘୋଷଣା କରିଥିବା ନେଇ ଯେଉଁ ଦାବି ହେଉଛି ତାହା ମିଥ୍ୟା।

(ଆପଣ ଅନଲାଇନରେ ପାଇଥିବା ଏକ ପୋଷ୍ଟ କିମ୍ବା ସୂଚନାଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? 9540511818 ଆମକୁ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପରେ  ବିବରଣୀ ପଠାନ୍ତୁ, କିମ୍ବା webqoof@thequint.com ଆମକୁ  ଇ-ମେଲ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହାକୁ ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ କରିବୁ । ଆପଣ ଏଠାରେ ଆମର ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ପଢ଼ିପାରିବେ।)

(At The Quint, we are answerable only to our audience. Play an active role in shaping our journalism by becoming a member. Because the truth is worth it.)

Read Latest News and Breaking News at The Quint, browse for more from news and webqoof

Topics:  RBI   Fact Check   Webqoof 

Speaking truth to power requires allies like you.
Become a Member
3 months
12 months
12 months
Check Member Benefits
Read More
×
×